Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić parę dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać trochę refleksji dotyczących dużego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który może okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę bardzo katastrofalny. Substancje chemiczne, które wdychamy w sumie w każdy dzień, oczywiście mają do czynienia z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Z pewnością warto cyklicznie uświadamiać czym jest degradacja środowiska bądź też jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.

Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem smogu. Dobrym sposobem jak okiełznać zatruciu powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomknął także, że połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.

Co więcej, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia COVID początkowo dała o sobie znać w krajach o bardzo wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog niewątliwie należy też być świadomym tego, co w zasadzie jest najistotniejszą tego przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest bardzo istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz